PRESBİYOPİK LAZER

PRESBİYOPİK LAZER

Presbyond lazer tedavisi, yakın görüş bozukluğu olan bireyler için kullanılan bir lazer yöntemidir. Presbylasik olarak da adlandırılan bu lazer yöntemi yakın görüş bozukluklarını ortadan kaldırabilmektedir. Presbyond rahatsızlıkları genellikle insanlarda yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Göz merceğindeki elastikiyetin azalması sonucu 45’li yaşlar sonrası ortaya çıkan bu rahatsızlık aslında doğal yaşlanmanın bir sonucudur. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir göz +1 numara büyümektedir. 50 yaşında +2, 60 talında ise +3 numara ortaya çıkmış olur. Bu da insanların yakını çok zor görmesine sebep olur. Presbyond maalesef geciktirilebilen bir hastalık değildir. Bu yaş almayla alakalı olduğu için her yaşlıda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Nasıl ki yaşlıların saçları beyazlıyor bu rahatsızlık da aynı bu durum gibi doğaldır.  Bu yaştan sonra insanlar uzak gözlüklerine ilaveten bir de yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalmaktadır. İşte bu gibi durumların ortadan kaldırılması için Presbyond lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Peki bu rahatsızlıkların belirtileri nelerdir?

Presbyond hastaları cisimleri 50 CM’den yakına getirdikleri zaman görmekte güçlük yaşarlar. Bu sebeple cisimleri kendilerinden uzaklaştırarak görmeye çalışırlar. Bu durum ilerleyen zamanlarda şakak ve alında baş ağrısına da neden olmaya başlamaktadır. Presbyond standart bir rahatsızlıktır ve herkeste görülebilmektedir.

Presbyond Lazer Tedavisi Nedir?

Şu an yakını görme bozukluklarında tüm dünyada en güvenilir yöntem Presbyond Lazer Tedavisidir. Bu tedavi yöntemi hastalar için fizyolojik anlamda en iyiye getirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntemle yakın görüş probleminin ortadan kaldırılması konusunda ciddi başarılar elde edilmektedir. Hastaların bu tedavi yöntemini olabilmeleri için uzman doktorlar ilk olarak detaylı bir göz muayenesi ve tetkikleri yapar ondan sonra hastanın lazer tedavisine uygun olup olmadığını analiz eder. Bu yöntemle geniş görüş alanları için optik sistemler modifiye edilmektedir. Yöntem sayesinde yakın, uzak ve orta mesafedeki görmeler geliştirilmektedir.

Presbyond lazer tedavisi zor mudur? Kimlere uygulanabilir?

Presbyond lazer tedavisi, zor bir ameliyat değildir. Bu ameliyat şu kişilere uygulanabilmektedir:

  • 40 yaş üstü hem uzak hem yakın gözlüğü kullananlar
  • Gözlüklerinden kurtulmak isteyen hastalar
  • Miyop, hipermetrop ve astigmatı olan hastalar da bu tedaviden yararlanabilmektedir.

Bu lazer cerrahisi, hastaların kişiselleştirilmiş profillerine uygun olarak yapılmaktadır. Diğer yakın göz tedavilerinden farklı olarak baskın gözün uzağı, diğer gözün yakını ve ikisinin de beraber ara mesafeyi görmesi sağlanmaktadır. Hastalar birkaç gün içerisinde günlük hayatlarındaki işlerine geri dönebilirler. Sadece ilk gün yanma, batma ve sulanma gibi yan etkilerle karşılaşabilirler. Ama bu durum tamamen normal ve geçicidir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Damla anestezisi sayesinde tedavi dakikalar içinde bitmekte yani kısa sürmektedir.
  • Operasyon sonrasında hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Hasta yaklaşık olarak 5 saat süren yanmadan sonra günlük işlerini rahatlıkla yapabilecek duruma gelir.
  • Hastanın miyop ya da hipermetrop gibi rahatsızlıkları varsa bunlar da aynı seans içerisinde tedavi edilebilmektedir.