Fakik Göz İçi Kontakt Lensler

Fakik Göz İçi Kontakt Lensler

Fakik göz içi lensler, insanın doğuştan sahip olduğu lenslerin alınmadan gözün içerisine implant edilen lenslerdir. Fakik göz içi lensler, miyop, hipermetrop, astigmat, miyop astigmat ve hipermetrop astigmat gibi göz kırma kusurlarının giderilmesi için gerçekleştirilen tedavi yöntemleridir. Bu ameliyat yöntemlerinin lazer ameliyatlardan farkı uygulamaların geri dönüşümlü olabilmesidir. Bununla beraber bu tedavi yöntemi yüksek derecede miyop ve hipermetrop olan kişilerde de uygulanabilir.

Fakik lens tedavisi ile;

 • 0,5 dereceden 20 dereceye kadar miyoplar
 • 0,5 dereceden 6 dereceye kadar miyop astigmatlar
 • 5 dereceden 10 dereceye kadar hipermetrop
 • 5 dereceden 6 dereceye kadar hipermetrop astigmatlar tedavi edilebilir.

FAKİK GÖZ İÇİ LENS KİMLERE UYGULANABİLİR?

 • Fakik göz içi lensler 18 yaşından büyük olanlara
 • Gözünde son 2 yıldır hiç ilerleme olmayanlara
 • Gözünde glokom olmayanlara
 • Retina ve katarakt rahatsızlıkları olmayanlara uygulanabilmektedir.

Yine de doktor hastalara detaylı bir muayene ve tetkik yaparak, ameliyata uygun olup olmadığını kontrol etmektedir. Bu tetkiklerde kornea dokusu da incelenmektedir.

AMELİYAT ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Fakik lens uygulaması öncesinde, aspirin, coumadin gibi kanı sulandıran ilaçlar kullanılmamalıdır. Bununla beraber genel anesteziye girecek olan hastalar doktorla konuşarak öncesinde ne yapıp yapmamaları konusunda bilgi almalıdır. Lokal anestezi uygulanacak hastalar ise hafif bir biçimde yemek yiyerek ameliyata girebilmektedir.

AMELİYAT SÜRECİ

Fakik lens ameliyatı bir göz için yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir. Hasta bu süreçte genel anestezi altında olur ve herhangi bir şey hissetmez. Ameliyata girmeden önce hastaya sakinleştirici de verilmektedir. Ameliyat öncesinde göz steril edilmekte ve göz kapaklarının açık durması için bir alet kullanılmaktadır. Daha sonra kornea tabakasına kısa bir kesik atılır. Bu kesikten sonra hücrelere zarar vermemek adına iris tabakasının önüne bir madde enjekte edilir. Fakik lens daha sonra kendi lensinizle temas etmeyecek bir biçimde yerleştirilir. Ufak dikişler ile açılan tabaka kapatılır. Operasyonun tamamı yaklaşık olarak 30 dakika sürer. Ameliyat ile gözün içerisine yerleştirilen lens saydam bir lenstir ve göz dokusu ile uyum ideal olarak gerçekleşirse kişinin tüm hayatı boyunca rahat bir biçime kullanabileceği tıbbi bir malzemedir. Bu lensler göze yerleştirildikten sonra dışarıdan bakılınca fark edilmemektedir. Aynı şekilde hasta da gözünde lens olduğunu hissetmez. Fakik lens yöntemi ile göz içerisine yerleştirilen lens hastanın talebi ile çıkartılabilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyattan hemen sonra hasta dinlenmek için bir odaya alınır. Birkaç saat dinlenmenin ardından hasta taburcu edilerek eve yollanır. Operasyon günü göz kapalı kalmak durumundadır. Bu süre zarfında gözde batma, ağrı ve yanma olabilir. Bu normal bir şeydir. Eğer ağrı çoksa ağrı kesici alınmasında da herhangi bir sakınca yoktur. Ameliyattan sonraki gün hasta kontrole gelir. Doktor bu kontrolde hastaya kullanması gereken damlaları reçete eder. Operasyon sonrasında ilk günlerde sulanma, kızarıklık, ışığa karşı hassasiyet yaşanmaktadır. İlk birkaç hafta bulanık ve dalgalı görme olur. Damlalar doktorun önerildiği şekliyle kullanıldığı zaman bu sorunların hepsi geçer. Hastalar gözlerini asla ovalamamalı ve su ya da sabun kaçırmamalıdır.

AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Fakik göz içi lens cerrahisinde hasta konforu ön plandadır
 • Kesiler çok küçük olduğu için hastanede yatışa gerek kalmaz
 • Hasta günlük yaşamına kolaylıkla dönebilir
 • Geri dönüştürülebilir bir tedavi yöntemidir herhangi bir durumda lensler gözden çıkarılabilir.