Torik Lensler

Torik lensler, astigmat tedavisinde kullanılmaktadır. Astigmat, hem himermetrop hem de miyopta görülebilen bir kırma kusuru olarak bilinmektedir. Asitgmatlı gözlerde uzak ve yakın iki görme çeşidi de bozulduğu için bulanık bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkta ek olarak normalde yuvarlak bir şekli olan nesneler oval bir biçimde görülür. Geceleri ise ışıklar daha çok yansır ve gözü rahatsız eder. Göz içi lensler genellikle hem yakını hem de uzağı görme zorluğu yaşayan himermetrop hastalarda kullanılmaktadır. Bununla beraber 40 yaş üstü hastalarda da kullanılabilir. Göz içi lenste işlevini kaybeden doğal mercek alınır ve yerine sunu mercek takılır. Bununla beraber astigmatlı gözü düzeltmek amacıyla üretilen lensler de vardır. Bunlara ise torik lens adı verilmektedir. Torik lensler, göz içi lens çeşididir ve günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni teknolojilerin gelişmesiyle beraber, çok sayıda lens ve mercekler de kullanıma sunulmuştur. Artık cerrahi müdahalelerde uzak ve yakın görmenin yanı sıra astigmat da tedavi dilebilir hale gelmiştir. Bu göz içi lenslerde 6-7 dereceye kadar astigmat rahatsızlıklarında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

AMELİYAT NASIL YAPILMAKTADIR?

Öncelikle hastaya gerekli muayene, ölçüm ve tetkikler yapılmaktadır. Daha sonra hastaya en uygun göz içi lens modeli hekim tarafından tercih edilir. Torik lens uygulamaları normal bir katarakt ameliyatı ile hemen hemen aynı şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyatta önce damla ile anestezi yapılır. Daha sonra gözün içerisindeki işlevi bozulmuş halde olan doğal lens çıkarılır ve yerine torik (astigmatlı) lens yerleştirilir. Ameliyat sonrasında göz bandaj ile kapatılmaktadır. Bu bandaj ameliyattan sonraki gün kontrol sırasında doktor tarafından açılır. Hasta aynı gün içinde görmesinde herhangi bir sorun olmadan günlük yaşamına devam edebilir. Doktor daha sonra kendisinin belirlediği damlaları hastaya verir ve ameliyat sonrasında bu damlaların düzenli bir biçimde kullanılmasını ister. Ameliyattan sonra haftalık ve aylık olarak rutin kontroller gerçekleştirilir. Bu ameliyat sonrasında hasta artık astigmat şikayetinden de kurtulmuş olur. Torik lens tedavisi yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmektedir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Hemen hemen her derecedeki gözde kırılma sorunlarını tedavi edebilme şansı
  • Görmede hızlı bir biçimde düzelme imkanı
  • Öngörülebilir sonuçlar
  • Yüksek derecedeki astigmattan kurtulma şansı
  • Korneada doku kaybı ya da incelmenin yaşanmaması
  • Yüksek optik kalitesi
  • Gerektiği takdirde diğer göz ameliyatları ile beraber yapılabilmesi
  • Geri döndürülebilir olması
  • Gözlük ve kontakt lensten kurtulma imkanı

Torik lens tedavisi, standart katarakt ameliyatı ile aynı şekilde uygulanmaktadır. Bu yöntem de tıpkı katarakt tedavisi gibi aynı süreçte iyileşme görülür. Yöntemin gelecekte hastanın başka göz hastalıklarına yakalanmasını arttıran risk etmenleri bulunmamaktadır. Bu yöntem ayrıca başka cerrahi müdahalelere de engel olmaz. Torik lensler, astigmatı olan hastaların güvenle kullanabileceği yüksek teknoloji ile üretilen merceklerdir.

Bununla beraber eğer hastada korneaya bağlı astigmat sorunu varsa, katarakt ameliyatları sırasında torik lens ile astigmat düzeltilebilmektedir.