Femtosecond Katarakt Nedir?

Femtosecond Katarakt Nedir?

Femtosecond laser teknolojisi, ameliyatlardaki başarı oranını büyük ölçüde arttıran bir buluş olarak karşımıza çıkmıştır. Göz cerrahisinde son yılların en büyük buluşu olma özelliğine sahip olan femtosecond laser teknolojisi, el becerisi yüksek olan göz doktorlarının oldukça başarılı ameliyatlar yapmalarını sağlamıştır.

Femtolsecond lazer  yardımıyla  katarakt  cerrahisi   yapılacak hastalarda öncelikle medikal durumlar değerlendirilmelidir. Bu yöntemden önce doğru biyometrik ölçümler önemli bir husustur.

AMELİYAT SÜRECİ

Femtosecond Katarakt (femtosaniye lazer) ile ameliyat esnasında göz damla aracılığıyla uyuşturulmaktadır. Bu şekilde ameliyat narkozsuz, ağrısız ve bıçaksız bir biçimde gerçekleştirilir. Bu yöntem sayesinde ameliyatın en önemli aşamaları bıçak kullanılmadan yapılmaktadır bu da komplikasyon risklerini ortadan kaldırır. Bu yöntemle göz içerisine çok odaklı mercek yerleştirilmektedir. Bu sayede kataraktın yanı sıra uzak ve yakını görme sorunları da ortadan kaldırılmaktadır. Yöntemin sahip olduğu görüntüleme teknikleri ile bilgisayar yardımıyla ameliyat daha kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatın aşamaları ise şu şekilde maddelenebilir:

Planlama aşaması: Öncelikle ameliyattan önce bir muayene ve planlama yapılır. Bu sırada kornea kalınlığı ölçülür, kesilerin uzunlukları ve lokasyonları planlanır.

Uyuşturma: Planlamadan sonra hastanın gözüne damla damlatılır ve uyuşma sağlanır.

Sabitleme: Daha sonra hastanın gözünün sabitlenmesi ve görüntülenebilmesi için vakum yapılır. Hasta bu süreçte herhangi bir ağrı hissetmez.

Parçalama: Daha sonra yaklaşık 50-60 saniye kadar tüm kesiler ve lensin parçalanması işlemi gerçekleştirilir.

Lensin yerleştirilmesi: Son aşamada ise kalan partiküller temizlenir ve yeni göz içi lensi yerleştirilir.

Femtosaniye lazer yönteminde tüm ameliyatın süresi yaklaşık olarak 3 – 5 dakikadır. Ameliyat sırasında mümkünse hastayla devamlı konuşarak iletişim kurulmalı ve hasta yönlendirilmelidir. Femtosaniye lazer yardımıyla tedavi sırasında kişiye özel farklı algoritmalar uygulanabilmektedir. Bu da yöntemin en önemli avantajlarından birisi olarak kabul edilir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Katarakt cerrahisine en önemli aşamalardan bir tanesi kapsülün doğru biçimde hazırlanmasıdır. Kapsül, femtosecond laser aracılığıyla en doğru biçimde kesilerek, göz içine koyulacak olan lensin, en düzgün şekilde şekillendirilmesini sağlar.
  • Yapay lens, göze yerleştirilmeden önce, doğal lensin göz içerisinde parçalanması gerekir. Bu parçalama işlemi de en rahat biçimde femtosecond laser ile yapılabilir. Bu yöntem sayesinde, doktorunuz da rahat temizlik yapma şansına erişir.
  • Femtosecond laser sayesinde, doğal merceğin parçalanması esnasında, çevre dokuya zarar verilmez. Ayrıca klasik yöntemlere nazaran merceğin alınması daha kısa sürede gerçekleştirilir
  • Femtosecond laser yöntemiyle, ameliyat daha uzun sürse de, daha temiz bir işlem olmasından ötürü ve daha keskin görüş sağlamasından ötürü, daha ileri bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Femtosecond laser maalesef her hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemi değildir. Bu yöntem, korneada kısmi bir beyazlama olduğunda, çok beyaz kataraktlarda, lens pozisyon değişikliklerinde ve göz bebeğinin yeterince genişlememiş olduğu hastalarda uygulanamamaktadır. Bu tip problemler yaşayan hastaların, fako yöntemi ile operasyon yaptırması, en doğru karar olacaktır.
  • Çevredeki dokulara etkisi ve zararı çok azdır
  • Hasta kısa sürede iyileşeceği için normal hayatına hemen dönebilir.
  • Daha pürüzsüz ve daha keskin kesiler yapılmaktadır.